9.05.2010

Dünyaları Anlamak - 2

Evet kardeşlerim, bugün yine şiğirsiz dokunduracağım. "Şiğir nedir?" dendiğinde bir çoğumuzun aklına aaab şeklindeki kafiye örgüsü geliyor. Fakat şiğir bundan ötesi. Şiir koyacağın lafın işlenmişidir. Misal, şiğir "Amına koyayım." demek yerine "Koyayım da amırcığına." diyebilmektir. Bu şiğirselliktir. Pekii kim şairdir? Cemal Süreya mı? Atilla İlhan mı? Tabii ki değil. Şağirlik, insanın hayatı boyunca sadece 1 kez erişebileceği bir noktadır. Eğer birisinin yazdığı metin bir insanın durumunu lehine değiştirebildiyse işte o adam, o durum sonlanıncaya dek şağirdir. Tanıdığım yegâne şağir; gecenin bir yarısı evinin önünde kavga eden adamları camdan, "Gelirsem ananızı sikerim, gelmzesem babanızı sikerim." şeklinde dağıtan Cavit Dayıdır. Cavit dayı, yine böyle bir durumla karşılaşana kadar artık şağir. Çünkü tüm niyetin, emelin, amelin metasında ilerletti olayı, NET oldu, lafını söyledi işini halletti. Ne bir kaba kuvvet ne, başka bir zorbalık. Sadece şiğirsel bir önerme.

Şimdi yine asıl meseleye geldik: Net olmak.

Gördüğünüz gibi Cavit Tever gibi sikik bir insan bile, bir hareketi ile star, şağir olabiliyor. Kendisi 60lı yaşlarında 2 kızı olan, karısını çukura yatırmış bir alkolik. Kızlarından birisi orospu, diğeri ondan daha orospu.

Şimdi böyle bir insanın söyleyebileceği olası yalanlar var. Makul yalanlar, anlaşılabilir yalanlar.

Peki siz neyi saklıyorsunuz şiğirlerinizle, şiğirsel tavırlarınızla? Alkolik misiniz? 60 yaşında mısınız? Karınız mı öldü? Bir kızınız orospu diğeri ondan daha da mı orospu? Ya da hayat daha mı ağır yükler bindiriyor omuzlarınıza? Herşeyi doğru yaptınız da sadece yalan mı söylediniz? HAH.

Hiç yorum yok: